2015. november 10., kedd

A Collins-szótár listája a tíz leggyakoribb szóval - 2015 / Collins Dictionary Top 10 Word of the Year - 2015

Az egyik leggyakrabban használt 2015-ös szóhoz kötődik. De vajon melyikhez? Olvass tovább, és megtudod :)
This is related to one of the most frequently used words in 2015. But to which? Read on, and you will find out :)


Az év szava - Collins, 2015

Számos szótárkészítő ad ki listát évente az általa valamilyen szempontból legjobbnak ítélt szavakkal. A Collins szótár a múlt héten adott ki egy tízszavas listát, és az ő szempontjuk a használat gyakorisága 2015-ben. Az év szava a binge-watch lett, melynek leginkább a tévémaraton lehetne a fordítása, bár szó szerint inkább egyfajta mértéktelen videónézést jelent. A definíció szerint viszont tényleg egyfajta tévémaraton, bár vonatkozhat a Netflix-szerű előfizetős szolgáltatásokra. A BBC News weboldala szerint 200%-kal nőtt a szó gyakorisága 2014-ben. A BBC-nek a Collins munkatársa, Helen Newstead nyilatkozott, és ő a megváltozott médiafogyasztási szokásokkal magyarázza a szó népszerűségét. Bár nem fejti ki, hogy miért könnyebb végignézni egy sorozatot egyszerre most, mint a videokazetták korában, a válasz valószínűleg az, hogy a Netflix és az ahhoz hasonló szolgáltatások könnyen hozzáférhető módon tartalmazzák a sorozatokat: van egy adatbázisuk, ahova feltöltik az összes részt. Ezzel szemben a tévé fénykorában csak akkor tudott valaki tévémaratont tartani, ha felvette egy sorozat összes részét videokazettára. A szó használati gyakoriságát az is megemelte, hogy a maraton után a különböző közösségi oldalakon (Facebook, Google+, Twitter, stb.) megbeszélik az emberek a tévémaratonos élményeiket. A BBC cikke azzal az észrevétellel zár, hogy a tartósan népszerű szavak a 2018-as nyomtatott Collins English Dictionarybe is bekerülhetnek.

Top 10 2015-ben leggyakrabban használt szó definícióval


  1.  Binge-watch - Tévémaraton
    Több tévéműsor (főleg egy sorozat egy adott évadának összes részének) egymásutánban történő megtekintése
  2. Dadbod - Apatest
    Edzetlen, túlsúlyos testalkat, főleg, ha vonzónak találják, tehát a szó pozitív töltetű
  3. Shaming - Cikizés (ld. a poszt illusztrációja)
    Egy személy vagy csoport megkísérelt megszégyenítése azáltal, hogy egy vélt sérelemre felhívja a figyelmet főleg egy közösségi weboldalon
  4. Corbynomics - Corbyn+közgazdaság
    A Jeremy Corbyn (2015 óta a UK Labour Party elnöke) által javasolt gazdaságpolitika
  5. Clean eating - Tiszta étrend
    Egy olyan étrend, ami kizárólag természetes ételt tartalmaz, és kevés cukorból, zsírból és sóból áll
  6. Ghosting - "Kísértetezés", erre nem is lehet magyar szót találni...
    Amikor valaki úgy vet véget egy párkapcsolatnak, hogy nem reagál a másik fél kommunikációs kisérleteire
  7. Swipe - Simítás
    Az ujj végighúzása egy elektromos készülék érintőképernyőjén vezérlés céljából
  8. Contactless - Érintésmentes
    Az NFC technológiát használó fizetést hívjuk így, amivel aláírás vagy PIN kód nélkül lehet fizetni (pl. PayPass bankkártyák)
  9. Manspreading - Férfiterpesz
    Azt a gyakorlatot nevezzük így, amikor egy férfi a tömegközlekedést használva úgy foglal helyet, hogy szétteszi a lábát, és így több helyet foglal el.
  10. Transgender - Transznemű
    Olyan személyre vonatkozik, akinek a nemi önazonossága (ez szerintem nagyon egyedi magyar szó az identitásra :)) nem (teljesen) felel meg a születéskor megállapított nemnek.
Bár a legtöbb szó nem lepett meg, hogy rajta van a listán, azért akadt egy-két szó, amelynek még a létezéséről sem tudtam, pl. dadbod, clean eating, és főleg a corbynomics, ami egy nagy meglepetés, pláne, mivel a negyedik helyen áll. Ezek ellenére elmondható, hogy nagyon jól tükrözi a szóhasználat, hogy mi foglalkoztatja az embereket, hiszen majdnem az összes szó nagyon aktuális dolgokra utal: majdnem mindhez lehet aktuális fejleményeket kapcsolni, hiszen 2015-ben a streamingelős filmnézés népszerűbb, mint valaha, Corbyn most lett a Labour elnöke, a shaming egy nagyon közösségi hálós (és elég negatív) jelenség, és a contactless is egy új technológiát jelöl. Az viszont, hogy a szóhasználat segít-e megjósolni a trendeket vagy az éppen aktuális trendek jósolják meg, hogy milyen tartalmú szavak lesznek népszerűek, az a jövő zenéje.

Forrás:

Word of the Year - Collins, 2015

Lots of dictionary-makers release a yearly list with the words they find the best for whatever reason. Collins Dictionary released a ten-word list last week, and their criterion for best words was frequency of use in 2015. The Word of the Year became binge-watch, which is the practice of watching TV-episodes of a series in succession. You do not have to watch them on TV to satisfy the definition of binge-watching, though: a streaming service such as Netflix will do. According to the BBC News website, the frequency of the word was "up 200% on 2014". Helen Newstead from Collins said about the list to the BBC that a possible reason for the popularity of the word could be a change in the way people consume media. Although she does not elaborate on why it is easier to binge-watch a series now  than in the era of video cassettes, the answer might be that Netflix and similar services provide better access to TV series: they have a database where they upload every episode. On the other hand, you could only binge-watch a series in the golden age of television if you recorded all the episodes on VHS. The high frequency of the use of the word is probably also down to the social networks (Facebook, Google+, Twitter, etc.),where people discuss their binge-watching experiences. The BBC News article concludes with the observation that are popular long-term might get into the 2018 print version of Collins English Dictionary.

Top 10 most frequent words in 2015 with definition


  1. Binge-watch
    To watch a large number of television programmes (especially all the shows from one series) in succession
  2. Dadbod
    An untoned and slightly plump male physique, esp one considered attractive
  3. Shaming (see illustration at the beginning of the post)
    The act or practice of attempting to embarrass a person or group by drawing attention to their perceived offence, esp on social media
  4. Corbynomics
    The economic policies advocated by Jeremy Corbyn, leader of the UK Labour Party from 2015
  5. Clean eating
    The practice of following a diet that contains only natural foods, and is low on sugar, salt and fat
  6. Ghosting
    The act or an instance of ending a romantic relationship by not responding to attempts to communicate by the other party
  7. Swipe
    To move a finger across a touchscreen on an electronic device as a means of inputting a command
  8. Contactless
    Referring to payment systems which use RFID technology and do not require the customer's signature or pin number
  9. Manspreading
    The practice by a male passenger on public transport of sitting with his legs wide apart, so denying space to passengers beside him
  10. Transgender
    Of or relating to a person whose gender identity does not fully correspond to the sex assigned to them at birth
Although most of the words on the list did not surprise me, there remains a word or two that I did not even know existed, such as dadbod, clean eating, and corbynomics especially, which is a great surprise, and even more so since it is in fourth place. Nevertheless, it can be concluded that vocabulary does reflect what is on the mind of people: as we can see, almost all of the words reflect current affairs: streaming TV series is more popular than ever, Corbyn just became Labour Party leader this year, shaming is a very social network thing to do (it's also a bad practice), and contactless describes a new technology. Whether word frequency can help predict trends or whether trends can predict what kind of words become popular remains to be seen.


Sources:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése